Konferencja „Przyszłość badań naukowych w świetle prawa autorskiego, kodeksów etycznych naukowców...”

Autorka: as

Zdjęcie: budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego organizują międzynarodową konferencję naukową pt. „Przyszłość badań naukowych w świetle prawa autorskiego, kodeksów etycznych naukowców oraz kryteriów ocen jakości badań”. Spotkanie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką, w szczególności do naukowców, absolwentów i stypendystów programu Fulbrighta.

W programie wydarzenia, które odbędzie się w dniach 31.01–1.02.2020 roku (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 11b, Aula 6), zaplanowano trzy panele tematyczne oraz dyskusję poświęconą zagadnieniom związanym z oddziaływaniem polityki punktacji prac naukowych na rozwój nauk społecznych i humanistycznych. Debatę poprowadzi dr hab. Jacek Zrałek z Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Udział w niej wezmą przedstawiciele zagranicznych instytucji:

• prof. Sarah de Rijcke (Leiden University),

• prof. David Budtz Pedersen (Aalborg Universitet),

• prof. Peter van den Besselaar (Vrije Universiteit Amsterdam),

• prof. Gunnar Sivertsen (Norwegian Institute for Research Analysis),

• prof. Theresa Beiner (UA Little Rock William H. Bowen School of Law).

Program konferencji obejmuje:

wykłady wprowadzające:

• „Wyzwania dla prawa autorskiego w dobie cyfryzacji” – dr hab.  Katarzyna Grzybczyk, prof. UŚ;

• „Polityka naukowa versus kultura akademicka” – prof. dr hab. Jan Hartman;

panele tematyczne połączone z dyskusją:

1. Między inspiracją a plagiatem. Jak ustalać wkład autora w badania naukowe

• „Plagiat naukowy – naruszenie prawa do autorstwa utworu” – dr Sybilla Stanisławska-Kloc;

• „Utwory współautorskie” – dr Michał Markiewicz;

• „Cytat w utworach naukowych” – dr hab. Wojciech Machała.

1. Atrybucja autorstwa utworów naukowych z obszaru nauk ścisłych w świetle prawa autorskiego, zasad etyki i zwyczajów

• „Twórczość naukowa jako wartość konstytucyjnie chroniona a rzetelna atrybucja autorstwa utworów naukowych na przykładzie badań z obszaru nauk ścisłych” – dr hab. Anna Chorążewska;

• „Atrybucja autorstwa w publikacjach chemicznych: przypadki zwykłe i osobliwe” – prof. dr hab. Adam Proń;

• „Rola kierownika (mentora) grupy badawczej oraz przebieg atrybucji autorstwa utworów naukowych na przykładzie nauk ścisłych teoretycznych i eksperymentalnych” – prof. dr hab. Robert Hołyst;

• „Problematyka ochrony twórczości naukowej a prawo własności przemysłowej w kontekście transferu technologii” – dr Karol Fijałkowski.

1. Umiędzynarodowienie i ewaluacja nauk społecznych i humanistycznych

• „Nowe osiągnięcia w sferze studiów nad ewaluacją nauki” – prof. Sarah de Rijcke;

• „Ocena doniosłości i jakości badań wykraczająca poza bibliometrię” – prof. David Budtz Pedersen;

• „Organizacja, realizacja i ocena badań naukowych” – prof. Peter van den Besselaar;

• „Umiędzynarodowienie, oddziaływanie społeczne i ocena badań naukowych w naukach społecznych i humanistycznych” – prof. Gunnar Sivertsen;

• „Rola publikacji i badań interdyscyplinarnych na rynku publikacji międzynarodowych i krajowych w USA” – prof. Theresa Beiner.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą elektroniczną: https://forms.gle.

Szczegółowe informacje:

31. styczeń 2020 - 23:59