Przysposobienie obronne dla studentów i studentek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przeszkolenie z przysposobienia obronnego mogą odbyć studenci i studentki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, którzy zaliczyli I rok studiów i złożyli wniosek o zakwalifikowanie do odbycia przysposobienia obronnego:

• do 31 października - studenci studiów I stopnia
  • do 31 marca - studenci studiów jednolitych magisterskich

Wnioski należy składać w Dziekanatach.

Przysposobienie obronne jest nieobowiązkowym przedmiotem nauki, objętym planem studiów, prowadzonym przez okres jednego semestru, w systemie samokształcenia i konsultacji. Przedmiot kończy się egzaminem przeprowadzonym w formie testu. Fakt zdania egzaminu odnotowywany jest w indeksie.
Student otrzymuje także zaświadczenie o odbyciu przysposobienia obronnego w celu przedłożenia do właściwego według miejsca zameldowania Wojskowego Komendanta Uzupełnień.
Nie przystąpienie lub nie zdanie egzaminu z przysposobienia obronnego nie ma wpływu na zaliczenie semestru.

Zdanie egzaminu z przysposobienia obronnego i złożenie wniosku do Wojskowej Komendy Uzupełnień o powołanie do odbycia przeszkolenia umożliwia odbycie przeszkolenia w trakcie studiów ( 6 tygodni w czasie wakacji) w jednostce wojskowej. Decyzje o skierowanie na praktyczne przeszkolenie wojskowe wydaje właściwy komendant WKU. Po złożeniu przysięgi wojskowej i zdaniu egzaminu końcowego studenci zostają zwolnieni ze służby wojskowej i przeniesieni do rezerwy oraz otrzymują stopień kaprala. Nie zdanie egzaminu końcowego powoduje zwolnienie ze służby i przeniesienie do rezerwy w stopniu szeregowego.
Absolwent wyższej uczelni, który odbył przysposobienie obronne i nie został skierowany do odbycia praktycznego przeszkolenia wojskowego w jednostce wojskowej zostaje przeniesiony do rezerwy z dniem ukończenia studiów.