IX Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska

2 - 5 października 2014

Gliwice‑Katowice‑Opole

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska to czterodniowe warsztaty organizowane, co roku na Śląsku przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Akademia skierowana jest do studentek oraz studentów dziennikarstwa, kierunków pokrewnych, a także do wszystkich tych, którzy interesują się światem mediów w kontekście stosunków polsko-niemieckich, jak i wielokulturowej Europy. Tematem przewodnim Akademii 2014 będzie:

"Wyrwane z kontekstu? Słowo a kontekst kulturowy"

Szukamy:

• dziesięć osób z Polski oraz Niemiec, przyszłych/przyszłe dziennikarzy/dziennikarki oraz studentów/studentek pokrewnych kierunków,
  • osoby zainteresowane tematyką europejską i regionalną,
  • kategoria wiekowa 19 - 26 lat

Warunki:

• dosłanie życiorysu,
  • dosłanie listu motywacyjnego min. 1 strona formatu A4,
  • termin dosyłania prac do 8-ego września 2014.

Jury (przedstawiciele Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej) wyłoni uczestników, których powiadomi drogą elektroniczną do 12-ego września 2014.

IX Akademia będzie składała się z licznych workshopów, wykładów oraz dyskusji, które będą prowadzone przez polskich oraz niemieckich ekspertów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają ciekawe i ważne aspekty pracy dziennikarskiej, aby w późniejszym czasie pod okiem ekspertów samodzielnie przygotować własny materiał. Najlepsze prace zostaną opublikowane na specjalnej stronie poświęconej Akademii Dziennikarskiej www.media.haus.pl

W tym roku skoncentrujemy się na tworzeniu przekazu dla zdarzeń w innym kraju i umiejętności tworzenia ich kontekstu kulturowego. Same słowa nie zawsze znaczą to samo!

Pragniemy również, by uczestnicy poznali region pod kątem krajoznawczym i historycznym.

Akademia będzie tłumaczona symultanicznie w języku polskim i niemieckim. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Akademii Dziennikarskiej!

Kontakt:

Weronika Wiese,

manager projektów w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,

ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice,

tel.: + 48 ( 32 ) 461 20 70,

faks: +48 (32) 461 20 71,

E-mail: weronika.wiese@haus.pl,

więcej informacji na stronach: www.haus.pl, www.kas.pl