Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/student

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Spektakl Teatru Śląskiego dla studentów

Dyrekcja Teatru Śląskiego ma zaszczyt zaprosić na spektakl „WESTERN”, w ramach kolejnej premiery studencko-nauczycielskiej. Z tej okazji cena biletu dla studentów i nauczycieli będzie wynosiła 25 zł.
Spektakl odbędzie się na Scenie w Galerii, 07.05.2016 (piątek), o godzinie 19:00.


WESTERN

western

 


Co robią Ślązacy na Dzikim Zachodzie?  Ziemi obiecanej szukają w Ameryce? Dlaczego porzucili swoją piątą stronę świata i czarne ogrody? Ślązak jest gotowy na wszystko. A czy Państwo są gotowi na ostatni spektakl o Śląsku, a w dodatku na western?

W połowie XIX wieku grupa kilkuset Ślązaków trafiła w sam środek westernu. Okazało się, że ziemia obiecana, do której przywiódł ich ks. Leopold Moczygemba, to Dziki Zachód. Z jednej strony Komancze, z drugiej Apacze, z trzeciej bandyci amerykańskiego Pogranicza, z czwartej – Rio Grande i granica z Meksykiem, czyli szlak przemytników i złodziei bydła. I tam Ślązacy założyli miejscowość, którą nazwali Panna Maria, a obok Cestohowa i Kosciusko i inne.

Ta prawdziwa historia stała się inspiracją do naszego spektaklu. Oprócz historii westernowej pojawią się fragmenty reporterskie z wyjazdu dramaturga Artura Pałygi do Teksasu. Jeden z nasjłynniejszych gatunków filmowych i mitologia Dzikiego Zachodu skonfrontowana została z dzisiejszą dyskusją o tożsamości, o prawdzie i micie na temat tego, jak dziś jest tu, na osobliwej czarnej ziemi. Czy faktycznie jesteśmy gotowi na ostatni spektakl o Śląsku i czy pora zakończyć cykl Śląsk święty / Śląsk przeklęty i zagrać na finał rozstrzygającą scenę o Katowicach?

Całość reżyseruje Robert Talarczyk oraz Rafał Urbacki. Wśród realizatorów jest także Adrianna Gołębiewska, młoda studentka, której projekt i realizacja scenografii i kostiumów do „Westernu” są pracą dyplomową na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednocześnie kolejną częścią projektu KatoDebiut w Teatrze Śląskim.

Biuro Obsługi Widzów
Teatr Śląski im.St. Wyspiańskiego w Katowicach
32 | 258 89 67 
www.teatrśląski.pl

 

 

 

 

 

 

Data wydarzenia: 
7. maj 2016 - 19:00

Skróty

Copyright © 2001-2021
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.