Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 – II edycja regionalnego święta nauki!
Już po raz drugi największe śląskie uczelnie, na czele z Uniwersytetem Śląskim oraz Miasto Katowice łączą siły, aby pokazać całej społeczności regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić oraz udowodnić, że codzienną pracę badaczy z różnych dziedzin da się przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 potrwa trzy dni: od czwartku 30 listopada do soboty 2 grudnia. To pierwsza i podstawowa zmiana względem zeszłorocznej edycji, kiedy ŚFN obejmował tylko dwa dni. Główną sceną festiwalowych wydarzeń pozostało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – wszystkich odwiedzających zapraszamy do MCK-u 1 i 2 grudnia. 30 listopada na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano natomiast swoisty prolog festiwalu pod hasłem „Science on Stage”.
Program pierwszego dnia ŚFN został podzielony na trzy części. W części pierwszej na deskach Teatru Śląskiego zaprezentują się młodzieżowe teatry naukowe z całej Polski. Część druga, zatytułowana „Myślenie na scenie”, to debata naukowa, w której jej moderator prof. Tadeusz Sławek zapyta, czy nauka może nas uratować, a odpowiedzi spróbują udzielić profesorowie: Ewa Bartnik (genetyk), Krzysztof Antoni Meissner (fizyk teoretyczny) oraz Bogdan Dembiński (filozof). W części trzeciej w spektaklu „Obertaniec-oberwaniec” zaprezentuje się publiczności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. „Obertaniec-oberwaniec” to nowatorski projekt muzyczno-taneczny, w którym tradycyjny taniec ludowy zyskuje nowoczesną formę.
Drugi i trzeci dzień ŚFN KATOWICE 2017 to już ogrom wydarzeń rozgrywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Centrum przestrzeni festiwalowej stanowić będzie, poza sceną główną, 6 obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Obszary obejmą ponad 200 stanowisk, na których odbędzie się niezliczona ilość pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę, w ramach ŚFN będzie można wysłuchać również ponad 100 wykładów.
Tak skonstruowaną przestrzeń festiwalową dopełni mnóstwo dodatkowych inicjatyw, z których wiele ma status nowości i debiutuje na Śląskim Festiwalu Nauki.
Jedną z nich jest strefa Off Science. Organizatorzy dedykują ją wszystkim wynalazcom i konstruktorom amatorom, pracującym nad niezwykłymi pomysłami w piwnicach, garażach i warsztatach, a niemającym z reguły możliwości zaprezentowania efektów swoich starań szerszej publiczności. Zaprezentowane w strefie wynalazki i rozwiązania techniczne wezmą udział w Przeglądzie Garażowych Wynalazków – plebiscycie, w którym osoby odwiedzające MCK wybiorą najbardziej inspirujący pomysł.
Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do „zwykłego człowieka”. Uczestnicy ŚFN KATOWICE 2017 na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach będą mogli porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi. Przy każdym przystanku znajdować się będą tablice z „rozkładami jazdy”, a na nich dokładny program, czyli z kim, kiedy i o czym będzie można podyskutować.
Katowice to od kilku lat światowa stolica esportu, którego również nie zabraknie w przestrzeni drugiej edycji ŚFN. W strefie Esport Point toczy się będą rozgrywki EduEsportCup z udziałem uczniów i studentów, a poza tym będzie możliwość zmierzenia się z profesjonalnymi graczami w trybie turniejowym. Wszyscy odwiedzający tę strefę zetkną się nie tylko z najnowocześniejszym sprzętem do gier, ale również z kultowymi urządzeniami z przeszłości – Commodore, Amigą czy automatami do gier.
Podczas ŚFN 2017 zostanie podjęta także próba bicia rekordu w liczbie osób grających w jednym momencie na… petafonie. Petafon, instrument wymyślony przez fizyków z Uniwersytetu Śląskiego, składa się z kilku plastikowych butelek napełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem – uderzając w nie, na przykład za pomocą pałeczki, wydobywa się konkretne dźwięki.
Organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017 dołożyli wszelkich starań, aby jego program był jak najbardziej różnorodny, a elementy naukowe i popularnonaukowe przeplatały się z inicjatywami o nieco innym charakterze.
Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017 są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Miasto Katowice.