20. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy"

Od 27 kwietnia do 3 maja Cieszyn już po raz 20. rozbłyśnie gwiazdami i filmowymi wydarzeniami. Dostępny jest już kalendarz projekcji oraz wydarzeń towarzyszących. Na uczestników Kina na Granicy czeka ponad 100 polskich, czeskich i słowackich filmów, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i wiele jubileuszowych miejskich atrakcji.

Podczas siedmiu dni przeglądu pokazanych zostanie ponad 100 filmów. Po kilku latach przerwy nad Olzę powrócą projekcje transgraniczne – jedyne pokazy podczas których, ekran i widownię dzieli granica dwóch państw. Swoje projekcje przy moście Przyjaźni będą miały filmy: „Samotni”, „Po jednym dachem”, „Pali się, moja panno”, „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”. Kalendarz projekcji dostępny jest na stronie www.kinonagranicy.pl.

Cieszyn również otrzyma prezent z okazji jubileuszu Kina na Granicy. Właśnie trwają prace nad muralem, którego oficjalna premiera nastąpi 28 kwietnia o godzinie 12:00.

- Sercem Kina na Granicy są goście. To oni tworzą wyjątkową atmosferę imprezy. Wielu z nich wraca. Lubią nas i Cieszyn, dlatego uznaliśmy, że należy ślad ich pobytu ocalić od zapomnienia. Tak narodził się pomysł muralu – mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu. - Szukaliśmy godnego miejsca. Jest nim lapidarium w Parku Pokoju. W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się w teraźniejszością, a film z kuchnią!

Majówkę w Cieszynie spędzi rekordowa liczba gwiazd zaproszonych na 20. urodziny przeglądu. Swój udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie tegorocznych retrospektyw: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan, ale lista gości jest znacznie dłuższa i liczy blisko 100 nazwisk, takich jak: Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała czy Małgorzata Zajączkowska.

Z okazji 20. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” nie zabraknie spotkań i filmowych debat z udziałem gości. Festiwalowi towarzyszyć będą także szczególne, jubileuszowe wydarzenia, jak wydanie książki Josefa Škvorecký'ego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny”.

O roli kobiet reżyserek w filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym, że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość mówić będą natomiast bohaterki spotkania „Reżyserzyce”.

W Cieszynie odbędzie się również spotkanie literackie z Łukaszem Maciejewskim - dyrektorem programowym Kina na Granicy i autorem książki„ Aktorki. Odkrycia” oraz jej bohaterkami Małgorzatą Zajączkowską i Marzeną Trybałą rozmawiać będzie Magdalena Miśka Jackowska.

W przerwach między projekcjami i debatami będzie można m.in. obejrzeć 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”, który również zostanie pokazany w ramach przeglądu.

W Klubie Festiwalowym każdego wieczoru odbywać się będą koncerty, a po nich after party. W Cieszynie zagrają: Tymon Tymański & MU, Pogodno, Noisy Pots, Skyline oraz Bad Karma Boy.

Już po raz kolejny Uniwersytet Śląski działa razem z Kinem na Granicy. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na południu Polski, które powstaje przy wsparciu uczelni. Studenci UŚ tworzą nie tylko potężną grupę uczestników cieszyńskiego festiwalu, ale również chętnie angażują się w pomoc, np. jako wolontariusze i współpracownicy odbywając tym samym praktyki studencki. Przed nami dwudziesta edycja przeglądu i jubileuszowy rok dla Uniwersytetu Śląskiego, więc to znakomita okazja do wspólnego świętowania. Jednym z organizatorów Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” jest Stowarzyszenie Kultura na Granicy, które jest oficjalnym partnerem Uniwersytetu Śląskiego.

20. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 27 kwietnia do 3 maja. Więcej na www.kinonagranicy.pl

27. kwiecień 2018 - 23:59