Uprzejmie informujemy, iż nowelizacja Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wprowadza m.in. następujące zmiany dotyczące pomocy materialnej dla studentów:
ZMIANY DOTYCZĄCE STYPENDIÓW O CHARAKTERZE SOCJALNYM
1. Likwidacji ulega stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe na rzecz jednego stypendium socjalnego,
2. Studenci studiów stacjonarnych będą mogli otrzymywać zwiększone stypendium socjalne z tytułu zamieszkiwania w domu studenckim lub innym obiekcie,
3. Maksymalny dochód uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego może wynosić netto ok. 782 zł /miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
4. Za studenta samodzielnego finansowo uznaje się studenta, który spełnia łącznie następujące warunki:
• posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
• posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
• jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy od niż 1,30 kwoty sum określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – tzn. 782 zł,
• nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego
z rodzicami bądź jednym z nich.
5. Do dochodu rodziny nie będą wliczane:
• dochody rodziców i rodzeństwa, jeżeli student jest samodzielny finansowo;
• świadczenia pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, otrzymywane na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
• stypendia przyznawane uczniom, studentom i doktorantom w ramach: funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych,
• świadczenia pomocy materialnej dla uczniów otrzymywane na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
• świadczenia, o których mowa w art. 173a (stypendia samorządowe dla studentów), 173b (stypendia za wyniki w nauce od instytucji), 199a (stypendia samorządowe dla doktorantów) i art. 200 ust. 1 (stypendium doktoranckie).
Szczegóły na stronie ministerstwa
STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW - zastąpi dotychczasowe stypendium za wyniki w nauce
i sporcie
Świadczenie to będzie mogło otrzymywać maksymalnie 10 % studentów każdego kierunku studiów prowadzonego
w uczelni (do tej pory stypendium za wyniki w nauce w naszej uczelni pobierało 15% najlepszych studentów na każdym kierunku, trybie i roku studiów).
Stypendium rektora będzie mógł otrzymać student, który spełni następujące warunki:
• osiągnie za rok studiów wysoką średnią ocen,
• będzie posiadał osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
O przyznanie stypendium rektora student może ubiegać się nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów.
INNE ZMIANY DOTYCZĄCE STYPENDIÓW
• Na stypendia rektora dla najlepszych studentów nie będzie można wydać więcej niż 40% łącznej kwoty przeznaczonej na pozostałe świadczenia (po odliczeniu kosztów poniesionych na: obsługę funduszu, stypendia dla niepełnosprawnych, zapomogi i remonty domów studenckich). Pozostałe minimum 60% musi być przeznaczone na stypendia socjalne i zapomogi.
• Możliwość łączenia stypendium rektora ze stypendium ministra (do tej pory było to niemożliwe). Otrzymanie tych stypendiów nie wyklucza prawa studenta do otrzymywania stypendium przyznawanego przez organy samorządu terytorialnego oraz pracodawców, a także stypendiów pochodzących ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.
• Możliwość otrzymania stypendium rektora tylko na jednym wskazanym przez studenta kierunku studiów.
• Możliwość otrzymywania stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych tylko na jednym wskazanym przez studenta kierunku studiów.
• Możliwość otrzymywania stypendium socjalnego tylko na jednym wskazanym przez studenta kierunku studiów
Obecnie trwają prace nad nowelizacją Regulaminów pomocy materialnej dla studentów i doktorantów.
DP.