Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/student

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Szymon Nowak

Wykazuje szczególne zainteresowania w zakresie przedmiotów matematyczno–przyrodniczych. Swoją przygodę z nauką rozpoczął od astronomii - zachwytu nad podróżami w kosmosie. Atlas nieba i teleskop stanowiły laboratorium, w którym dokonywał swoich pierwszych odkryć. Wizyta w  planetarium była spełnieniem jego marzeń – prawie tak samo ekscytującym jak podróż po wszechświecie.

Marzenia o podboju kosmosu Szymon mógł realizować dzięki Kerbal Space Program, który umożliwia przeprowadzenie symulacji lotów kosmicznych. Mimo licznych niepowodzeń Szymon nie poddawał się i w końcu skonstruował rakietę, która pozwoliła na realizację budowy stacji orbitalnej, a następnie misji podróży na Marsa. Po „powrocie na ziemię” Szymon coraz częściej zadawał pytanie: „dlaczego to działa?”. Wtedy swoją uwagę przeniósł na poznanie praw fizyki oraz ich oddziaływanie na  otoczenie. Wolny czas poświęcał na poszukiwania rozwiązań i poznawanie otaczającego go świata. 

Swoją wiedzę poszerzał zarówno pracując samodzielnie, jak i korzystając z pomocy specjalistów na zajęciach dodatkowych m.in. prowadzonych przez Śląski Uniwersytet Młodzieży.  Zakres i poziom jego wiedzy weryfikowały osiągnięcia w licznych konkursach i olimpiadach. Był laureatem m.in. Konkursu Matematycznego „KANGUR”, Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki oraz fizyki. Zdobył także I miejsce w Ogólnopolskiej Lidze Ju-Jitsu Sportowego Dzieci i Młodzieży w kategorii 55 kg (2015). Z wynikiem bardzo dobrym wziął udział w Alfiku Matematycznym, a w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym LWIĄTKO otrzymał wyróżnienie.

Zainteresowania Szymona to nie tylko nauka czy fizyka, ale również sport. Jazda na rowerze, żeglarstwo i ju-jitsu stanowią odskocznię i możliwość zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Na tym polu również uzyskuje bardzo dobre wyniki.

Szymon z chęcią angażuje się w życie szkoły i prace zespołowe. Jak każdy nastolatek lubi spotykać się ze znajomymi, grać w drużynowe, strategiczne gry komputerowe, czy słuchać muzyki. Jego wielką pasją jest również czytanie.

Powrót

Skróty

Copyright © 2001-2021
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.