Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/student

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Relacja z debaty oxfordzkiej w SSA !

Relacja z pobytu w Studenckiej Strefie Aktywności :)

Działo się ostatnio w Studenckiej Strefie Aktywności! Już na korytarzu można było usłyszeć zażartą polemikę, która, toczyła się za drzwiami jednej z sal. Wszystko za sprawą debaty zorganizowanej przez studentów Wydziału Nauk Społecznych UŚ, w której dyskusja toczyła się wokół tego, która z form partnerstwa jest trafniejsza, małżeństwo czy kohabitacja? Żyjemy w dobie przemian, gdzie alternatywne formy małżeństwa i rodziny są coraz bardziej powszechne, dlatego temat okazał się jak najbardziej celny. Każda z grup broniła swojego stanowiska, posługując się rzetelnymi argumentami podpartymi wieloma naukowymi badaniami. Nie zabrakło nawet odwołań do samej Konstytucji RP. Członkowie debaty popisali się ogromną wiedzą w tym zakresie. Każdy z nich wcielił się w inną rolę. I tak na sali pojawiła się "siostra zakonna", która niekoniecznie karciła za życie w związkach kohabitacyjnych, ba, zamiast tego nawoływała do zaprzestania dyskryminacji par decydujących się żyć w ten sposób. Zawitało też wiele innych postaci: pani psycholog czy pani mecenas.


Emocje towarzyszyły nam od samego początku. Okazało się, że temat kohabitacji nadal budzi ogromne kontrowersje. Ostatecznie jednak jednogłośnie zgodziliśmy się z tym, że nie należy zamykać się na tego typu formy partnerstwa. Każdy z nas ma prawo decydować o sobie i żyć w taki sposób, który pozwoli mu osiągnąć szczęście.
Dzięki debacie mogliśmy nie tylko wykazać się kreatywnością, mam tu na myśli nasze charakteryzacje, które w większości były naprawdę zmyślne, ale też podszkolić swoje umiejętności oratorskie. Z kolei, dzięki wszystkim poruszonym kwestiom i wysuniętym argumentom i kontrargumentom, kolejny raz przekonaliśmy się, że nic nie jest czarne albo białe. Zawsze bowiem istnieje coś pomiędzy. W końcu punkt widzenia... . 


W każdy razie jest to kolejne doświadczenie na naszej liście, które potwierdziło, że powinniśmy pozostawić nasz umysł otwartym, ale przede wszystkim była to po prostu dobra zabawa!
 

Na końcu dziękujemy serdecznie dr Katarzynie Juszczyk-Frelkiewicz, która zachęciła nas do zorganizowania tego typu wydarzenia, a także dr Marzenie Ponickiej, która z entuzjazmem przyjęła nas w progi Studenckiej Strefy Aktywności.
 

autor relacji: Klaudia Mura - studentka WNS UŚ, kierunek: Stosowane nauki społeczne.

 

 

Skróty

Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.