Ocena historyczna powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku – konferencja naukowa

Biblioteka Śląska zaprasza na międzynarodową konferencję naukową, organizowaną w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, poświęconą ocenie historycznej powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wydarzenie rozpocznie się 19 listopada 2019 roku o 10.00 w Sali Sejmiku w Gmachu Sejmu Śląskiego (Katowice, ul. Jagiellońska 25).

Temat obrad, poświęcony aspektom historycznym powstań śląskich, pozwoli na ujęcie tej problematyki ponadregionalnie. Wybitni historycy zagraniczni i polscy, zajmujący się dziejami pierwszej połowy XX wieku przedstawią ówczesne wydarzenia nie tylko faktograficznie, ale i analitycznie, w kontekstach: ogólnopolskim i ogólnoeuropejskim.

Wśród prelegentów są: inicjator wydarzenia – prof. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej), prof. Klaus Ziemer (Instytut Niemiecki w Warszawie), prof. Teresa Kulak (Uniwersytet Wrocławski), prof. Jan Rychlik (Uniwersytet Karola w Pradze) i dr hab. Krzysztof Nowak (Instytut Historii Uniwersytet Śląski), dr hab. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski), dr Jim Bjork (Departament of History, King’s College London), prof. Tomasz Schramm (Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. Jan Żaryn (Uniwersytet im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie).

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji i śledzenia wydarzenia.

Zainteresowanych prosi się o potwierdzenie przybycia w Dziale Promocji Biblioteki Śląskiej – promocja@bs.katowice.pl, tel. 32 20 83 739.

19. listopad 2019 - 10:00