Jubileuszowa 50. inauguracja roku akademickiego

herb UŚ

W poniedziałek 9 października 2017 roku Uniwersytet Śląski zainauguruje pięćdziesiąty rok akademicki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (plac Wojciecha Kilara 1). JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Senat Uniwersytetu Śląskiego zapraszają do udziału w inauguracji.

Wydarzenie, które będzie transmitowane przez Telewizję internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie: www.telewizja.us.edu.pl/strona/on-line, będzie pierwszym punktem odbywającego się przez cały rok akademicki bogatego programu obchodów jubileuszu.

Podczas uroczystości zaplanowano:

• przemówienie inauguracyjne JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka,
  • wykład inauguracyjny „Leki amorficzne – nadzieja współczesnej farmacji”, który wygłosi prof. zw. dr hab. Marian Paluch,
  • premierowe wykonanie fanfary Uniwersytetu Śląskiego,
  • występy artystyczne Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, Cieszyńskiej Orkiestry Dętej Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas uroczystości inaugurującej rok akademicki 2017/2018 nowo przyjęci studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego złożą ślubowanie akademickie i otrzymają indeksy. Wręczona zostanie również nagroda „Pro Scientia et Arte” honorująca pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to ważne i zaszczytne wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne – nagrodę w tym zakresie odbierze prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz oraz badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno-przyrodnicze i techniczne – nagroda wręczona zostanie prof. zw. dr. hab. Pawłowi Miguli.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w uroczystości proszone są o potwierdzenie udziału do 2 października poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie: www.us.edu.pl/50-inauguracja.

50. inauguracja roku akademickiego rozpocznie obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego, które zostały objęte honorowym patronatem: ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina, marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, prezydenta Katowic dr. Marcina Krupy, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego oraz burmistrza Cieszyna Ryszarda Macury. Sponsorem Złotym jubileuszu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Sponsorem Srebrnym: Mostostal Warszawa SA oraz Firma Poligraficzno-Introligatorska UDZIAŁOWIEC. Sponsorem Brązowym jest Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o. o.

Wydarzeniem poprzedzającym inaugurację będzie międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2017/2018, która odbędzie się 8 października (niedziela) o godzinie 18.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a). Podczas uroczystej mszy świętej wybrzmi w szczególny sposób dziękczynienie za 50-lecie istnienia i działalności naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego.

Orszak akademicki wyruszy z budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w stronę katedry o godz. 17.45. Na zakończenie uroczystości zostanie wręczona nagroda „Lux ex Silesia”, której tegoroczną laureatką została prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Plakat promujący inaugurację roku akademickiego zawierającą szczegóły dotyczące miejsca i daty wydarzenia

9. październik 2017 - 11:00