Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/student

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Jak dostać stypendium

Uprzejmie przypominamy, że na stronie internetowej są zamieszczone formularze podań o stypendia i załączników do nich na rok akademicki 2009/2010, wraz z generatorem wniosków. Przed wypełnieniem prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminami pomocy materialnej dla studentów oraz doktorantów, zwłaszcza z przepisami dotyczącymi obliczania dochodów i określającymi członków rodziny, których dochody bierze się pod uwagę.

W każdym wypadku wraz z podaniem należy złożyć zaświadczenia z urzędu skarbowego (załącznik nr 1) o dochodach za rok 2008*.

Pozostałe załączniki składa się wtedy, gdy obrazują one sytuację danego studenta/doktoranta i jego rodziny. Przypominamy, że górna granica dochodu na osobę w rodzinie, uprawniającego do otrzymania stypendium socjalnego, mieszkaniowego i na wyżywienie, wynosi miesięcznie 572 zł netto.

*ponieważ w załączniku nr 1 zaszła niedawno zmiana wymuszona przepisami nadrzędnymi, prosimy o sprawdzenie czy ew. wcześniej uzyskane zaświadczenie zawiera wszystkie niezbędne pozycje.

Aby stypendia mogły być przyznane od początku roku akademickiego, wniosek wraz z załącznikami musi trafić do dziekanatu nie później niż 12 października. Dopuszcza się przesyłanie podań listem poleconym lub za pośrednictwem innych osób, istnieje jednak ryzyko, że błędnie wypełniony lub niekompletny wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Dlatego też zalecamy osobiste składanie podań, co pozwala na szybkie dokonanie niezbędnych korekt.

Uwaga: dziekanaty nie dysponują zapasem formularzy, prosimy o ich osobiste drukowanie.

Studenci nie składają podań o stypendia za wyniki w nauce, są one bowiem przyznawane automatycznie na podstawie średniej ocen. Jedynie osoby rozpoczynające magisterskie studia uzupełniające dostarczają do dziekanatów zaświadczenia o średniej ocen (bez oceny z egzaminu dyplomowego), uzyskanej na ostatnim roku licencjatu. Natomiast stypendia za wyniki w nauce dla doktorantów wymagają złożenia odpowiednich wniosków, dostępnych w sekretariatach poszczególnych Studiów Doktoranckich.

Wysokość świadczeń, a także procent osób uprawnionych do stypendium za wyniki w nauce zostaną określone w październiku, po analizie zgłoszonych dochodów i możliwości finansowych uczelni. Pierwsza wypłata, z wyrównaniem za październik, jest planowana na ostatnie dni listopada.

Wszystkie ważne komunikaty będą pojawiać się na bieżąco w rubryce Aktualności.

 MP

 STYPENDIA – JAK, GDZIE, KIEDY

STYPENDIUM SOCJALNE, MIESZKANIOWE NA WYŻYWIENIE
• dochód uprawniający do stypendium socjalnego, mieszkaniowego i na wyżywienie – 572,00 zł netto;
• rok obliczeniowy, z którego dokumentowane są dochody do celów stypendialnych – 2008;
• we wniosku stypendialnym dokumentuje się stan rodziny aktualny na dzień składania wniosku; do składu rodziny możesz wliczyć wyłącznie: rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, małżonka oraz dzieci będące na jego utrzymaniu, rodzeństwo będące na utrzymaniu rodziców pobierające naukę do 26. roku życia (rodzeństwo niepełnosprawne bez względu na wiek), własne dzieci;
• wysokość stypendium zależy od dochodu, progi dochodu i wysokości wszystkich stypendiów ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim dwa razy w roku akademickim (zwykle pod koniec października i marca).

Uwaga: o stypendium mieszkaniowe mogą ubiegać się wyłącznie studenci/doktoranci studiów stacjonarnych.

Jak dokumentować dochody?
• Każdy student/doktorant oraz każdy dorosły członek jego rodziny obowiązkowo składa zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych osiągniętych w roku 2008 na druku Załącznika nr 1. Zaświadczenie należy złożyć nawet wówczas, gdy w roku 2008 nie uzyskiwało się dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych;
• student/doktorant lub członek jego rodziny, który uzyskał dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu lub książki podatkowej, składa oświadczenie zawarte w Załączniku nr 2;
• jeśli student/doktorant lub członek jego rodziny uzyskiwał dochody z gospodarstwa rolnego lub inne dochody nieopodatkowane (np. alimenty, zaliczkę alimentacyjna, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego) to składa oświadczenie zawarte w Załączniku nr 3 (dodatkowo należy załączyć odpowiednią dokumentację na temat dochodów nieopodatkowanych, np. wyrok lub ugodę sądową o przyznaniu alimentów, decyzję o przyznaniu zaliczki alimentacyjnej lub świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, zaświadczenia z Urzędu Gminy o wielkości gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych.

Dochód utracony

Jeżeli dochód wykazany w Załącznikach nr nr 1, 2 lub 3 został utracony w roku 2008 lub 2009, możesz wnioskować o niewliczanie go dochodu do celów stypendialnych (wypełnij oświadczenie na 4 stronie wniosku stypendialnego) i złóż odpowiednią dokumentację na temat dochodu utraconego (Załącznik nr 5, który wypełnia pracodawca) świadectwo pracy, decyzja o przyznaniu i wysokości renty, emerytury lub zasiłku dla bezrobotnych, PIT-11, PIT-40, PIT-8B, orzeczenie komornicze o nieściągalności alimentów, itp.)

- nie wszystkie rodzaje dochodów można uznać za utracone, pełny wykaz zawiera § 15 ust. 4 regulaminu pomocy materialnej dla studentów.

Dochód uzyskany

Jeśli w Twojej rodzinie w roku 2009 został uzyskany stały dochód, który trwa do chwili składania wniosku a którego nie wykazywałeś w roku 2008 w żadnym dokumencie musisz go wykazać w Załączniku nr 4 (wypełnia pracodawca) w przypadku uzyskania dochodu z emerytury, renty, bądź zasiłku dla bezrobotnych należy złożyć odpowiednią decyzję. Do celów stypendialnych będzie wzięty dochód z pierwszego pełnego miesiąca zatrudnienia lub uzyskania świadczenia.

- nie wszystkie rodzaje dochodów można uznać za uzyskane, pełny wykaz zawiera § 15 ust. 7 regulaminu.

Do dochodów do celów stypendialnych nie wlicza się m.in.:

- zasiłków rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej, dodatków mieszkaniowych świadczeń pomocy materialnej wypłacanych studentom lub uczniom z budżetu państwa, stypendiów unijnych i in. patrz § 13 ust. 5 i 6 regulaminu.

Jak dokumentować skład rodziny?
• uczące się rodzeństwo do 26. roku życia - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, wydane przez szkołę/uczelnię, rodzeństwo niepodlegającego obowiązkowi szkolnemu - odpis aktu urodzenia,
• jeżeli któreś z Twoich rodziców nie żyje, złóż akt zgonu, jeśli rodzice rozwiedli się złóż wyrok sądu orzekający rozwód.
dziadków, konkubenta, narzeczonego, rodzeństwa nieuczącego się lub uczącego się, które ukończyło 26. rok życia, nie możesz zaliczyć do składu rodziny.

STYPENDIUM SPECJALNE
• do wniosku dołącz aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne orzeczenie ZUS

 STYPENDIUM ZA WYNIKI W SPORCIE
• do wniosku dołącz dokumentację swoich osiągnięć sportowych i przedstaw do oceny kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ
w Katowicach, który zalicza uzyskane osiągnięcia do odpowiedniej kategorii. Osiągnięcia sportowe kwalifikujące do stypendium określa § 26 ust. 3 regulaminu.

Uwaga: stypendium sportowe nie przysługuje doktorantom.

STYPENDIUM ZA WYNIKI W NAUCE
• studentom jest przyznawane bez konieczności składania wniosku, za średnią ocen uzyskaną w roku ak. 2008/2009;
• studenci przyjęci na pierwszy rok studiów II stopnia składają w dziekanacie do 31 października wystawione przez dziekanat swojej poprzedniej uczelni zaświadczenie o wysokości średniej ocen za ostatni rok studiów I stopnia (bez oceny z egzaminu dyplomowego);
• doktoranci do 10 października (w tym roku do 12.10) składają w swoim sekretariacie wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce. Wzory wniosków dla poszczególnych dyscyplin są dostępne w sekretariatach. Szczegóły - vide § 20 regulaminu pomocy materialnej dla doktorantów.

Gdzie złożyć wniosek?
• świadczenia pomocy materialnej przyznaje dziekan, wszystkie wnioski stypendialne należy składać w dziekanacie wydziału, najlepiej osobiście.

Do kiedy należy złożyć wniosek?
do 10. dnia każdego miesiąca, począwszy od października 2009 do czerwca 2010 (w br. do 12 października).
• jeżeli złożysz wniosek po 10. dniu danego miesiąca stypendium możesz otrzymać dopiero od miesiąca następnego,
• jeżeli złożyłeś wniosek w terminie lecz jest on niekompletny, masz 7 dni na jego uzupełnienie. Jeśli nie zmieścisz się w terminie, wniosek będzie rozpatrzony dopiero po jego uzupełnieniu lub pozostanie bez rozpatrzenia

Na jaki okres przyznawane są świadczenia?
• stypendium socjalne przyznawane jest na semestr, w semestrze letnim będzie ono przyznawane ponownie a jego kwota może ulec zmianie w zależności od dotacji przyznanej uczelni na kolejny rok budżetowy,
• nie składasz nowego wniosku stypendialnego w semestrze letnim, jeżeli Twoja sytuacja materialna lub rodzinna nie uległa zmianie,
• stypendium za wyniki w nauce lub sporcie oraz stypendium specjalne będzie Ci przysługiwało przez rok akademicki, lecz jego wysokość w semestrze letnim może ulec zmianie.

Kiedy nastąpi wypłata?
• pierwsza wypłata stypendium nastąpi w listopadzie, dostaniesz wówczas pieniądze także za październik;
• kolejne wypłaty, następujące zwykle w trzeciej dekadzie miesiące, ustalane są odrębnie w każdym miesiącu i ogłaszane na stronie internetowej http://student.us.edu.pl/;
• stypendium za marzec dostaniesz w kwietniu;
KONIECZNIE PODAJ DZIEKANATOWI NUMER SWOJEGO RACHUNKU BANKOWEGO , BO TYLKO NA KONTO MOŻEMY WYPŁACIĆ CI PRZYZNANE STYPENDIUM.

Kiedy możesz być uznany za osobę samodzielną finansowo?
Student/doktorant jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
a) posiadał stale źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
b) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
c) jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit a) i b) nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ogłaszanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodów studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o przyznanie stypendium (tj. 1.126 zł w roku 2008 i 1.276 zł w roku 2009),
d) nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.

 Jeżeli nie spełniasz łącznie ww. warunków, ubiegając się o stypendium musisz przedstawić dochody swoich rodziców, którzy na podstawie przepisów prawa są zobowiązani do utrzymywania studiującego dziecka.

 Pamiętaj, że to na Tobie spoczywa obowiązek złożenia kompletnej i prawidłowej dokumentacji stypendialnej. Dziekan podejmując decyzję o przyznaniu stypendium, ma prawo poprosić o dodatkowe dokumenty w postaci zaświadczeń bądź oświadczeń dotyczących Twojej sytuacji materialnej lub rodzinnej (np. zaświadczenie z MOPS lub MOPR o udzielonej pomocy społecznej w przypadku deklarowania dochodu zerowego).

ZAPOMOGA
Możesz otrzymać ją dwa razy w roku akademickim, jeśli spotkało Cię zdarzenie powodujące, że przejściowo znalazłeś się w trudnej sytuacji materialnej (np. śmierć lub choroba w rodzinie, urodzenie dziecka, klęska żywiołowa, kradzież). Szczegóły znajdziesz w § 27 Regulaminu.

 

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj na nasze strony internetowe http://student.us.edu.pl/

WZORY DRUKÓW STYPENDIALNYCH - http://student.us.edu.pl/wzory-drukow
REGULAMINY POMOCY MATERIALNEJ:
dla studentów - http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/zal20099201.pdf
dla doktorantów - http://bip.us.edu.pl/sites/bip.us.edu.pl/files/prawo/zal20099101.pdf

DP bstud@us.edu.pl
 

Skróty

Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.